Sunday, February 19, 2017

IMAX First Look Fan Event Set for Live-Action ‘Ghost In The Shell’

One-night-only event featuring an exclusive first look at film footage to be held across 14 North American cities on February 28th.



In anticipation of the upcoming live-action feature, Ghost In The Shell, Paramount Pictures, Dreamworks Pictures and IMAX have teamed up to present a one-night-only event featuring an exclusive first look at stunning film footage exclusively in IMAX theatres across 14 North American cities with select international markets and dates to follow.
Based on the internationally acclaimed Japanese Manga, “Ghost in the Shell,” the movie takes place in the near future, where Major (played by Scarlett Johansson) is the first of her kind: A human saved from a terrible crash, who is cyber-enhanced to be a perfect soldier devoted to stopping the world’s most dangerous criminals. When terrorism reaches a new level that includes the ability to hack into people’s minds and control them, Major is uniquely qualified to stop it. As she prepares to face a new enemy, Major discovers that she has been lied to: her life was not saved, it was stolen. She will stop at nothing to recover her past, find out who did this to her and stop them before they do it to others.
In case you missed it, here’s the latest trailer from the film, a two-minute teaser that delvesa into  The Major and her mysterious origins:

And here’s the first trailer, first unveiled back in November, which showcases the film’s glorious universe:

Attendees of the IMAX event will receive a limited edition poster and have the opportunity to capture their experience in a film-centric experiential photo booth entitled “Becoming the Major.” IMAX theatres in Los Angeles and New York will also feature a special behind-the-scenes look at the costumes and props from the film.
GHOST IN THE SHELL: AN IMAX FIRST LOOK FAN EVENT
Tuesday, February 28, 2017 at 7:00PM
Locations:
  • Los Angeles – AMC City Walk
  • New York – AMC Loews Lincoln Square
  • San Francisco – AMC Metreon
  • Toronto – Cineplex Cinemas Yonge-Dundas and VIP
  • Phoenix – Harkins AZ Mills
  • Seattle – Pacific Science Center
  • Calgary – Scotiabank Theatre Chinook
  • Miami – Regal South Beach
  • Denver – UA Colorado Stadium 9
  • San Diego – AMC Mission Valley
  • Baltimore – AMC White Marsh
  • Las Vegas – Regal Red Rock
  • Austin – AMC Barton Creek Square 14
  • Vancouver – SilverCity Riverport Cinemas
TICKETS are available via  www.GhostInTheShellEvent.com.
Ghost in the Shell opens in IMAX 3D and theaters nationwide on March 31, 2017.
Source: Paramount Pictures

Winners Announced for Kidscreen Awards 2017

Netflix named channel of the year at the 2017 Kidcreen Summit in Miami; Bento Box Entertainment’s ‘Bob’s Burgers’ picks up three awards.


Bento Box Entertainment’s ‘Bob’s Burgers’ picks up three awards at the 2017 Kidcreen Summit in Miami, including Best in Class in the tweens & teens category, Best Animated Series and Best Voice Talent.


MIAMI, FL -- In Tuesday night’s high-profile presentation event, hosted by renowned comedian Darrin Rose and exclusively sponsored by the Canada Media Fund, the year’s best work in children’s television and digital media was singled out and celebrated by the global kids entertainment industry at Kidscreen Summit 2017.

Determined by two panels of highly respected industry judges, awards in the Programming and Creative Talent categories were given to the following entries:

PROGRAMMING -- PRESCHOOL CATEGORY

Best in Class
Nina’s World
Sprout

Best New Series
Dot.
The Jim Henson Company/CBC/Industrial Brothers

Best Animated Series 
Doc McStuffins
Disney Junior/Brown Bag Films

AND

Sarah & Duck
Karrot Entertainment/CBeebies/BBC Worldwide

Best Non-Animated or Mixed Series
Sesame Street
Sesame Workshop

Best One-Off, Special or TV Movie
Peg + Cat
The Fred Rogers Company/9 Story Media Group

PROGRAMMING -- KIDS CATEGORY

Best in Class
Shaun the Sheep: The Farmer’s Llamas
Aardman Animations

Best New Series
The Deep
DHX Media/A Stark Production

Best Animated Series
We Bare Bears
Cartoon Network Studios

Best Non-Animated or Mixed Series
Odd Squad
The Fred Rogers Company/Sinking Ship Entertainment

Best One-Off, Special or TV Movie
Stick Man
Magic Light Pictures

PROGRAMMING -- TWEENS/TEENS CATEGORY

Best in Class
Bob’s Burgers
Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television

Best New Series 
Raising Expectations
An Aircraft Pictures Production in association with Dolphin Entertainment

Best Animated Series
Bob’s Burgers
Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television

Best Non-Animated or Mixed Series
Gortimer Gibbon’s Life on Normal Street
Amazon Studios

Best One-Off, Special or TV Movie
L.M. Montgomery’s Anne of Green Gables
Breakthrough Entertainment

CREATIVE TALENT CATEGORY

Best Acting
Sol Soon Six
NRK Super

Best Writing
We Bare Bears
Cartoon Network Studios

Best Directing
Stick Man
Magic Light Pictures

Best Animation
Clangers
Coolabi Productions/CBeebies/Smallfilms

Best Voice Talent
Bob’s Burgers
Bento Box Entertainment/20th Century FOX Television

Best Music
Stick Man
Magic Light Pictures

Best Design
Stick Man
Magic Light Pictures

The Kidscreen Awards also includes a category designed to spotlight the best efforts made by broadcasters to forge stronger connections with kids and family audiences around the world. These winners were determined by a Kidscreen readership online vote that took place in December.

BROADCASTING CATEGORY

Channel of the Year 
Netflix

Best Channel Design 
Sprout

Best Programming Block
Sprout
Sunny Side Up

Best Channel Website
PBS KIDS
pbskids.org

Best On-Air Host or Hosting Team
Sunny Side Up -- Sprout
Carly Ciarrocchi, Tim Kubart, Kaitlin Becker, Emily Borromeo

And rounding out the Kidscreen Awards program are a set of Digital Categories for Preschool (0 to 5) and Kids (6 and up). The winners for these prizes are as follows:

DIGITAL -- PRESCHOOL CATEGORY

Best Website
Dinosaur Train
The Jim Henson Company/Sparky Entertainment

Best Web/App Series
Sesame Street Happy Birthday Songs
Sesame Workshop

Best Learning App (Smartphone)
Curious World
Houghton Mifflin Harcourt

Best Learning App (Tablet)
Pocoyo Playset: Let’s Move
Early Learning Collaborative/ HITN/Zinkia Entertainment

Best Game App (Smartphone)
Curious World
Houghton Mifflin Harcourt

Best Game App (Tablet)
PBS Kids Games
PBS Kids

Best eBook
Colored Dots
Uyoung Interactive Technology Co.

Best Streaming Video Platform
BBC iPlayer Kids
BBC

DIGITAL -- KIDS CATEGORY

Best Website
National Geographic Kids
National Geographic Partners

Best Web/App Series
Secret Life of Boys
Zodiak Kids Studios for CBBC and ABC Australia

Best Learning App (Smartphone)
Nickelodeon: Code a Character
Nickelodeon Digital

Best Learning App (Tablet)
La Francomobile
TV5 Québec Canada/Manito Média/Tobo

Best Game App (Smartphone)
Cut the Rope: Magic
Zeptolab

Best Game App (Tablet)
Toca Blocks
Toca Boca

Best eBook
Little Lunch: A Teacher’s Guide
Australian Children’s Television Foundation

Best Streaming Video Platform
Toca TV
Toca Boca

Best Tablet
LeapFrog Epic
LeapFrog

For more details about the Kidscreen Awards, visit awards.kidscreen.com.

Source: Kidscreen Summit